Akciğer sönmesi ne demek

12 Ara

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı’nda görevli Uzm. Dr. Ayşegül Ergönül, akciğer sönmesi hastalığının çok bilinmediğini fakat son yıllarda giderek yaygınlaştığını belirtti.

Hayati risk taşıyan bir hastalık olduğunu ifade eden Ergönül, “Özellikle 20 ile 30 yaşları arasındaki ince yapılı erkeklerde görülüyor. Kendiliğinden oluşabileceği gibi travma, çarpma, yoğun efor sarf etme gibi etkenlerle de ortaya çıkabiliyor. Tekrarlaması durumunda hayati risk taşıyor.” diye konuştu.

Uzm. Dr. Ergönül, şunları kaydetti: “Akciğerde yapısal olarak meydana gelen hava kabarcıklarının patlaması sonucu oluşan bir hastalıktır. Hastalar göğüs ağrısı, nefes darlığı gibi şikayetlerle başvurmakta, tanı koyulduktan sonra her hastanenin acil servisinde uygulanabilen basit bir yöntemle yaklaşık bir haftada tedavi edilmektedir. Akciğer ve kaburgalar arasına bir hortum takılarak, içerideki hava temizlenir. İyileşme olmaz ya da hastalık tekrar ederse cerrahi müdahale gerekebilir. Cerrahi müdahale sonucunda hasta sağlığına kavuşur ve tekrar etme olasılığı yüzde 1 gibi küçük bir rakamdır.” dedi. Ayşegül Ergönül, hastalığı tetikleyen en önemli etkenin sigara olduğunu, bunun yanında basınçlı ortamlarda bulunmanın ve ağır işlerle uğraşmanın da tetiklediğini belirtti.

CİHAN

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: