internet bağımlılığı

10 Ara

İSTANBUL- Çağımızın olmazsa olmazı haline gelen internetin aşırı kullanımı boşanmalara, okuldan ve işten ayrılmalara sebep olabiliyor. İnternet bağımlılarına, Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları E.A. Hastanesi’nde (BRSHH) açılan İnternet Bağımlılığı Polikliniği hizmet veriyor. Poliklinikte, sosyal medya bağımlılarından online alışveriş meraklılarına, cinsel içerikli site veya bilgisayar oyunu müptelalarına kadar pek çok kişi tedavi görüyor.

BRSHH İnternet Bağımlılığı Polikliniği Psikiyatrı Ömer Şenormancı, “İnternet çok yararlı ve hayatı kolaylaştırıyor. Ancak abartıldığında aynı uyuşturucu ya da alkol bağımlılığı gibi kişinin hayatını zehir eden bir hale geliyor. Kullanıcılar yakın çevresinden bu konuyla şikâyet alana kadar bağımlılıklarının farkına varamıyor. Aileler çocukları, çiftler ise eşleri için başvuruyor” dedi.

Erkek oyun, kadın sohbet ve alışveriş bağımlısı

Şenormancı’nın verdiği bilgilere göre özellikle internetteki canlı oyunlarda kişi yerinden bile kalkmadan hatta tuvalet ihtiyacını bile altına yapmayı tercih ederek haftalarca bilgisayarın başında kalabiliyor.

Oyun bağımlılığının 20’li yaşlardaki erkeklerde görüldüğünü ifade eden Şenormancı, kadınların ağırlıklı olarak sosyal paylaşım siteleri, ‘chat’ (sanal sohbet) ve alışveriş sitelerinde zaman geçirdiğine dikkat çekti.

Şenormancı tedaviyi ise şöyle anlattı: “Öncelikle kişiyle konuşarak sorunu tanımlıyoruz. Hasta bağımlılığını düzeltene kadar, ona belli saat ya da belli günlerde internete girmeyi öneriyoruz. Akşamları yürüyüş, basketbol gibi aktiviteler öneriyoruz.”

Kaynak : RADİKAL

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: