Genetiğin anahtarı Türkiye'de

10 Ara

Amerika İnsan Genetiği Topluluğu Başkanı Prof. Mary Claire King, kanserin kilidinin anahtarının Türkler’in elinde olduğuna dikkat çekerek, Türkiye’deki bilim adamlarıyla büyük bir projede işbirliği yapacaklarını duyurdu. ‘Türkiye İnovasyon’ Konferansı’nın ikinci gününde ‘Genome Projeleri İnsanlığa Ne Vaat Ediyor’ oturumu yapıldı. Meme ve yumurtalık kanserine yol açan BRCA1 genini bularak, kanser tedavisinde bir çığır açan Prof. King, oturumda şunları söyledi: ‘Kalıtımsal mutasyonlardan, genlerden kaynaklanan birçok hastalık var.

Bunları bulursak hastalıkları da çözebileceğiz. Dünyanın birçok ülkesindeki ailelere baktığımızda geçmişlerinin olmadığını, dağıldıklarını, küçüldüklerini görüyoruz. Ancak Türkiye’dekiler öyle değil. Çok büyük aileler. Akraba evlilikleri çok. Genetik olarak muazzam bir kaynak. Hastalıkların kaynağını tanımamızda bize ışık olacak. Biz de bununla ilgili başta Bilkent Üniversitesi olmak üzere işbirliği yapmak istiyoruz.’ İşitme kaybından sorumlu genlerin Türkiye’de tanımlandığına dikkat çeken King, bu kararı almalarında sadece Türkiye’deki insan zenginliğini değil, tıbbi ve bilimsel alanda çalışanların özverili çalışmalarının da rol oynadığını söyledi.

Bilkent Üniversitesi Genetik Bölümü Başkanı Prof. Tayfun Özçelik de İstanbul, Ankara ve Hacettepe üniversitelerinin tıp fakültelerinde klinik çalışmalarının yapılacağını söyledi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: