Apandisit ameliyatı izine son

3 Ağu

Navel and hands of a woman

Navel and hands of a woman

Kesisiz kapalı ameliyatta, yaygın olarak açılan üç delikten girilerek yapılan apandisit ameliyatı, 7 yaşındaki bir çocukta sadece göbek altından açılan tek delikle gerçekleştirildi

Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi çocuk cerrahisi uzmanları Opr. Dr. İbrahim Karaman ve Opr. Dr. Engin Yılmaz, apandisit iltihabı bulunan 7 yaşındaki Murat Temel’in ameliyatını laparoskopik (kapalı) yöntemle gerçekleştirdi. Opr. Dr. İbrahim Karaman, ameliyatla ilgili bilgi verirken, bu tür operasyonların eskiden karından kesi yapılarak gerçekleştirildiğini, son yıllarda ise laparoskopik cerrahinin önem kazandığını söyledi.

Bu tür kapalı ameliyatlarda vücut içine yaygın olarak göbek ve çevresinden açılan üç kesiyle girildiğini belirten Karaman, küçük Murat’ta uygulanan işlemi şu sözlerle anlattı: “Hastamız laparoskopik cerrahi için uygun olduğu için apandisitini kapalı yöntemle almaya karar verdik. Göbeğin hemen altından açtığımız sadece 2 santimlik bir delikten girerek ameliyatı gerçekleştirdik ve hastanın apandisitini aldık. Bu sayede hastamızda daha az kanama oldu ve daha kısa sürede iyileşti. Hastamızın durumu şu anda çok iyi.” Bu tür ameliyatlarda enfeksiyon ve komplikasyon riskinin daha az olduğunu dile getiren Karaman, “Hastamızın yara izi de görünmeyecek kadar küçük. Belli bir süre sonra belli bile olmayacak” dedi. Bu tür operasyonların ancak uygun hastalarda yapılabildiğini ifade eden Karaman, gecikmiş ve patlamış apandisiti olan hastalar için riskli olabileceğini bildirdi. Karaman, iyileşme süreci kısa olduğu için hastanın 2 günde taburcu edildiğini sözlerine ekledi.

Kaynak : POSTA

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: