Aritmi hayatınızın ritmini bozmasın

7 Tem

Dakikada ortalam 60-100 arası kalp atış sayısının altındaki ya da üstündeki değerler ritm bozukluğu kabul ediliyor. Bu bozukluklar arasında, kanda pıhtılaşmaya yol açarak inme riskini artıran atriyal fibrilasyon ilk sırada yer alıyor.

ATRİYAL FİBRİLASYON YAŞLA BİRLİKTE ARTIYOR

 

Anadolu Sağlık Merkezi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Enis Oğuz’un verdiği bilgiye göre, “Yaş ilerledikçe çok büyük bir toplumsal sorun olarak, karşımıza atriyal fibrilasyon diye adlandırılan ritim bozukluğu çıkıyor” diyor ve atriyal fibrilasyonun önemine dikkat çekiyor: “Atriyal fibrilasyonun görülme sıklığı yüzde 2 olduğu için, toplumsal sağlık sorunu sınıflamasına giriyor. ABD istatistiklerine göre, 80 yaşın üzerindeki her 10 kişiden birinde bu hastalık görülüyor. Öte yandan hiçbir kalp hastalığı olmayan gençlerde de ortaya çıkıyor. Tüm atriyal fibrilasyon hastalarının yüzde 20’sini bu grup oluşturuyor.”

 

RİTİM BOZUKLUĞUNUN SÜRESİ ÖNEM TAŞIYOR

 

Kalp hastalıkları, özellikle de kalbin kulakçıklarını büyüten hastalıkların atriyal fibrilasyona neden olduğunu söyleyen Doç. Dr. Enis Oğuz, yüksek kan basıncı ve hipertiroidinin de atriyal fibrilasyona yol açtığına dikkat çekiyor. Doç. Dr. Oğuz, atriyal fibrilasyon belirtilerini de şöyle özetliyor: “Çarpıntı, bazen sadece halsizlik ve çabuk yorulma en önemli belirtiler oluyor. Kan basıncı ölçülürken kalp atışlarının düzensizliği fark ediliyor. Atriyal fibrilasyonda kalp hızı zaman zaman artıyor ya da azalıyor. Dikkat edilmesi gereken nokta, atriyal fibrilasyonun ne zaman başladığı ve ne kadar sürdüğü. Çünkü bu ritim bozukluğu 48 saatten uzun sürerse, kalpte pıhtı oluşabiliyor. Bu da inme riskini yükseltiyor.”

 

TEDAVİDE KATETER ABLASYON ÖNEMLİ YER TUTUYOR

 

Atriyal fibrilasyonun tedavisinde ilaçlardan ve kateter ablasyon yönteminden faydalanıldığını söyleyen Doç. Dr. Enis Oğuz, “İlaçlar ritim düzenleyici ve kalp hızını kontrol eden ilaçlar olarak iki gruba ayrılıyor. Ritim bozukluğu ilaçları hastaların sadece yüzde 50’sinde başarılı sonuçlar veriyor. Atriyal fibrilasyonu kronikleşen hastalarda, kalbin çok hızlanmaması için kalp hızını düşüren ilaçlarla tedavi planlanıyor. İnme riskini azaltmak için de kan sulandırıcı ilaçlardan faydalanılıyor. Kateter ablasyon yöntemiyle tedavide başarı oran yüzde 60-80 seviyelerinde oluyor. Atriyal fibrilasyonda zamanında önlem alınması ve tedaviye başlanması gerekiyor. Geç kalınırsa kronikleşiyor ve tedavi ile düzeltilmesi zorlaşıyor. İnmenin engellenmesi için mutlaka pıhtı eritici ilaçlar kullanılması gerekiyor” diye bilgi veriyor.

 

Kalp sağlığınızı korumak için neler yapabilirsiniz?

 

Doç. Dr. Oğuz, ritim bozukluğundan korunmak için normal kalp sağlığı için yapılması gerekenlerin geçerli olduğunu belirterek önerileri şöyle sıralıyor:

• Doğru beslenin.

• Düzenli egzersizi ihmal etmeyin.

• Yüksek tansiyonunuz veya diyabetiniz varsa tedavi olun. Çünkü bu rahatsızlıklar, çoğunlukla kalp hastalıklarına yol açan ön hastalıklardır.

• Çay, kahve, enerji içecekleri ve bazı ilaçlar kalbin elektriksel aktivasyonunu uyaran maddeler, ritim bozukluklarını tetikleyebilir; dikkatli tüketin.

• Sigara ve alkol tüketimi doğrudan ritim bozukluklarına neden olabilir.

Kaynak : HÜRRİYET

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: