Utangaçlık yüzünden asosyal kalmayın

25 Haz

Bir ortama girdiğinizde, insanların ilgisi üzerinize çevrildiğinde heyecanlanıyor, soluğunuz daralıyor mu? İş ortamında projenize çok iyi hazırlanmış sunum yapmaya başladığınızda yüzünüz kızarıyor, sesinizin titremesine hakim olamıyor musunuz?

Kalabalık arasında sohbete katılmak yerine bir kenara çekilip dinlemeyi mi tercih ediyorsunuz? Tüm bunları yaşamak yerine yalnız kalmayı, insanlarla iletişiminizi kesmeyi tercih ediyorsanız “Utangaçlık hastalığı”na yakalanmışsınız demektir. Dünyada her 10 kişiden birinin yaşadığı utangaçlık, aslında kişinin toplumda kendini gösterememesi, hem özel hem de iş hayatında başarısız olmasına yol açıyor.

 

Nadis Eğitim ve Danışmanlık’tan Uzm. Klinik Psikolog Şeyma Çavuşoğlu Itri, utangaçlığı kişinin içinden çıkamadığı bir duygusal çıkmazda dönüp durması olarak anlatıyor. Itri, utangaç bireylerin toplumda büyük bir sorun yaşadığına dikkat çekiyor.

 

Utangaçlığın ilerleyen dönemlerde panikatak, depresyon gibi ruhsal bozuklukları tetikleyebileceğini ifade eden Uzm. Klinik Psikolog Şeyma Çavuşoğlu Itri, utangaçlığın altındaki en büyük sebebin ‘özgüven eksikliği’ olduğunu söylüyor. İSTANBUL ZAMAN

Kaynak : ZAMAN

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: