Şehirde ve kırsal kesimde beyin farklı çalışıyor!

24 Haz

Şehirde ve kırsal kesimde yaşayanların beyninin farklı tepki gösterdiği belirlendi.

Almanya’nın Heidelberg Üniversitesi’nden Prof. Andreas Meyer-Lindenberg ve ekibinin yaptığı araştırma, beyindeki duygu ve kaygıyı düzenleyen iki bölgenin, şehirde yaşayanlarda stres altında ya da tartışma ortamında daha fazla etkin hale geldiğini gösterdi.

 

Endişe duymaları için zihinden zor hesaplamalar yapmaları istenen, kırsal kesimde ve büyük şehirlerde yaşayan 50 kişinin beyin görüntülerini inceleyen bilim adamları, stres durumunda şehirde yaşayanların beyninin “amigdala” ve “cirgulate cortex” bölgelerinin etkinliğinin arttığını vurguladı.

 

Bu bölgelerin aşırı etkinleşmesinin ruhsal sorunlara neden olabileceğine dikkati çeken Meyer-Lindenberg, sosyal parçalanma, gürültü ve kalabalığın ruh sağlığını etkileyebileceğini belirterek, ilerde şehirlerin bu sonuçlar göz önüne alınarak planlanabileceğini söyledi.

 

Daha önce yapılan araştırmalar, şehirde yaşayanlarda kaygı bozukluğunun olma riskinin yüzde 21, duygu durum bozukluğu riskinin yüzde 39 arttığını göstermişti. Araştırmalarda şehirde doğan ve yaşayanlarda şizofreni riskinin iki kat fazla olduğu da ortaya çıkmıştı.

Kaynak : MİLLİYET

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: